غیر فعال کردن ساخت ایمیج Fallback

امین 1 فوریه 2024 زمان خواندن: ~1 دقیقه

در لینوکس های مبتنی بر آرچ، که با mkinitcpio ایمیج های کرنل ساخته میشن، همیشه یک ایمیج fallback هم ساخته میشه. این ایمیج یک سری hookهای پیش فرضی داره که اگر ایمیج اصلی دچار مشکل شد، بشه با این ایمیج سیستم رو بوت کرد.

من که توی این چند سال هیچ وقت نشد ازش استفاده کنم. اگر پارتیشن بوت شما حجمش کمه، و یا به هر دلیلی نمیخواید این ایمیج ساخته بشه، کافیه در فایل زیر، قسمت های مربوط به ایمیج fallback رو غیر فعال کنید و عبارت 'fallback' رو از کنار 'default' بر دارید. نهایتا یه چیزی شبیه این:

/usr/share/mkinitcpio/hook.preset
# mkinitcpio preset file for the '%KERNELBASE%' package #ALL_config="/etc/mkinitcpio.conf" ALL_kver="/boot/vmlinuz-%KERNELBASE%" ALL_microcode=(/boot/*-ucode.img) PRESETS=('default') #default_config="/etc/mkinitcpio.conf" default_image="/boot/initramfs-%KERNELBASE%.img" #default_uki="/efi/EFI/Linux/manjaro-%KERNELBASE%.efi" #default_options="--splash /usr/share/systemd/bootctl/splash-manjaro.bmp" #fallback_config="/etc/mkinitcpio.conf" #fallback_image="/boot/initramfs-%KERNELBASE%-fallback.img" #fallback_uki="/efi/EFI/Linux/manjaro-%KERNELBASE%-fallback.efi" #fallback_options="-S autodetect"

و اگر بخواید در کرنل فعلی که نصب هست هم این کار رو بکنید، کافیه همین تغییر رو در فایل preset مربوط به کرنل که در مسیر /etc/mkinitcpio.d قرار داره اعمال کنید. و در انتها ایمیج مربوط به fallback رو در مسیر پارتیشن بوت خودتون هم حذف کنید.

در واقع ما با ویرایش فایل hook.preset این تغییرات رو برای آپدیت های آینده کرنل یا کرنل های جدیدی که نصب خواهیم کرد دائمی میکنیم.

اولین نفری باشید که دیدگاهی ارسال می کند!
حاصل سر و کله زدن های من با لینوکس