تغییر در مدیریت microcode در Arch

امین 7 مارس 2024 زمان خواندن: ~1 دقیقه

اگر از  Arch Linux استفاده میکنید و برای ساختن ایمیج کرنل از mkinitcpio استفاده میکنید، و همچنین بسته های microcode مربوط به CPU رو هم دارید (اینتل یا AMD) در ورژن ۳۸ از mkinitcpio تغییری در نحوه مدیریت microcode برای ساخت ایمیج کرنل در پروسه بوت اتفاق افتاده که میبایست به اون توجه کنیم. در واقع در ورژن جدید، ایمیج microcode دیگه جدا از ایمیج کرنل نخواهد بود و با هم ادغام میشن. مراحل زیر هنوز در wiki نیومده. ولی در اینجا میتونید پیشنویس‌ها رو ببینید.

  1. سیستم رو آپدیت کنید تا همه چیز بروزرسانی بشه.
  2. اگر فایل /etc/mkinicpio.conf رو دستکاری نکردید، بعد از آپدیت هم لازم نیست تغییرش بدید. با آپدیت، این فایل هم بروزرسانی میشه. اما اگر دستکاریش کردید، این فایل رو باز کنید و یک HOOK تحت نام microcode به قسمت مربوطه اضافه کنید. در هر صورت مطمئن بشید که این هوک وجود داشته باشه.
  3. سپس فایل preset مربوط به کرنلی که دارید (عموما /etc/mkinitcpio.d/linux.preset) رو باز کنید و خط مربوط به microcode رو حذف کنید یا کامنت کنید.
  4. سپس با دستورsudo mkinitcpio -P ایمیج کرنل رو بسازید.
  5. در نهایت باید خطوط مربوط به لود ایمیج microcode رو در بوت لودر خودتون (حالا هر چی که هست، grub یا systemd-boot یا rEFInd و...) حذف کنید.

اولین نفری باشید که دیدگاهی ارسال می کند!
حاصل سر و کله زدن های من با لینوکس