لینوکس و من

اس ام اس و حتی تماس با دبیان!

شاید این موضوع برای کسایی مثل جادی جالب تر باشه. دعوتش میکنم یه نگاهی به این موضوع بندازه. البته این پستم کامل نیست و فقط پله ی اول کنجکاوی من درمورد برطرف کردن یک نیازه!

حتما مودم های gprs رو دیدید؟ سیمکارت توش قرار میگیره و میتونید باهاش به اینترنت وصل شید. و اس ام اس بگیرید و بفرستید. اما این به راحتی با نرم افزاری که اون شرکت برای ویندوز طراحی کرده امکان پذیره. ولی لینوکس چی پس؟!

برای وصل شدن به اینترنت با این مودم ها در لینوکس نیاز به چیز خاصی ندارید. از همون network manager applet یه کانکشن mobile boradband بسازید و توش اگه iran رو بیارید همراه اول و ایرانسل رو توی لیستش داره. راحت انتخاب میکنید و بعد کانکت میشید.

اما اگه بخواید اس ام اس بفرستید چی؟! چند تا نرم افزار وجود دره که ظاهرا gnokii از اینها سر  تره! gnokii و xgnokii رو از طریق apt-get install نصب کنید. مودم و سیمکارت رو وصل کنید. حواستون باشه به اینترنت وصل نباشید. در ترمینال این دستور رو وارد کنید: gnokii –identify اگه مودم شما رو شناخته باشه اطلاعاتش رو نشونتون میده.

حالا xgnokii رو اجرا کنید و یک اس ام اس به یه شماره دیگه ارسال کنید. برای من اس ام اس ارسال شد و من در گوشیم دریافتش کردم. اون رو reply کردم تا ببینم چه اتفاقی میفته؟ deliver شد اما در کامپیوتر چیزی نیومد… متوصل شدم به terminal . با این دستور اس ام اسی که دریافت کرده بودم رو دیدم: gnokii –getsms ME 1 end

خیلی هیجان انگیزه! میتونید بهش بفهمونید که اگه مثلا ایمیلی با موضوع دلخواه شما براتون اومد، به شما اس ام اس زده بشه و اطلاع بده!!! اگه بشه روش کار کنیم تا یکم کار باهاش راحت تر شه و درست حسابی تر، فکر میکنم خیلی جالب باشه. مثلا وقتی به اینترنتش وصل میشید دیگه اس ام اس ها کار نمی کنند. اطلاعات لازم و تکمیلی رو از اینجا و اینجا بگیرید.