لینوکس و من

ادامه پشتیبانی Flash در لینوکس

بعد از ۴ سال که شرکت ادوبی تصمیم گرفت دیگه توسعه Flash رو برای لینوکس متوقف کنه و فقط آپدیت های امنیتی برای نسخه 11 برای لینوکس ارائه بده، حالا در یک چرخش ناگهانی اقدام به انتشار نسخه 24 فلش برای پلتفرم لینوکس کرده. البته امکانات پیشرفته ای مثل GPU Acceleration و یک سری چیزای دیگه رو پشتیبانی نخواهد کرد.
اگر در آرچ هستید میتونید اون رو از AUR نصب کنید. که در حال حاضر با نام flashplugin-beta در AUR وجود داره.اما نکته تاسفباری که وجود داره اینه که ادوبی ایران رو تحریم کرده.و بسته مورد نظر از سایت ماکرومدیا دانلود نخواهد شد. دو راه برای دور زدن این موضوع وجود داره.
 1. اول اینکه با tor در ترمینال آشنا باشید و پروسه نصب رو از طریق اون انجام بدید.
 2. دوم استفاده از سرویسی مثل filegir.com هست. در این سرویس که با اکانت test تا ۱۰ مگابایت میتونید لیچ کنید، میبایست لینکی که در فایل PKGBUILD برای دانلود بسته فلش از سایت ماکرومدیا هست رو به فایل‌گیر بدید تا اون رو روی سرورهای خودش دانلود کنه. و بعد لینکی رو که فایل‌گیر برای دانلود به شما میده جایگزین لینک اصلی بکنید. و بعد پروسه نصب رو ادامه بدید.
دسته:

نرم افزار

کلیدواژه:

flash

نظرات  (۲)

 • محمدرضا عبداله زاده
 • امین جان برای آرچ بسته flashplugin در مخزن extra وجود داره که در حال حاضر آخرین ورژن فلش رو میشه با استفاده از اون نصب کرد و نیازی به دورزدن adobe هم نداره.
  پاسخ:
  آقا ما با هم فامیل نیستیم؟!! ممنون که گفتی. خوب بود
 • محسن شایان
 • یا از تور استفاده کنیم
  پاسخ:
  بله، در مورد ۱ اشاره کرده ام ;-)