لینوکس و من

لینوکس و من

لینوکس و من

حاصل تجربیات ما از سر و کله زدن ها با لینوکس

بایگانی

مخفی کردن فایلها در لینوکس بدون گذاشتن نقطه

همون طور که لینوکس ها میدونن، برای اینکه فایل یا پوشه ای رو در لینوکس مخفی کنیم باید اول اسمش یک نقطه یعنی .  بذاریم. گاهی اوقات پیش میاد که ما دوست نداریم فایلی رو ببینیم، مثلا یه فایل log از یه برنامه ایجاد میشه تا اتفاقات مربوط به اون برنامه رو در خودش نگه داره. حالا اگه ما بیایم اول اسم این فایل یک نقطه بذاریم عملا کار بیهوده ای کردیم. چون در اجرای بعدی اون برنامه دوباره فایل با نام اصلی خودش ساخته میشه.
اما یک راه بسیار ساده برای مخفی کردن فایلها و پوشه ها در لینوکس وجود داره، بدون تغییر نام اونها و بدون گذاشتن نقطه در ابتدای اسامی!

کافیه یک فایل به این اسم در پوشه ای که میخواهید فایلها و پوشه هایی رو مخفی کنید بسازید hidden. و در اون اسامی چیزهایی که میخواید هر کدوم در یک خط بنویسید و ذخیره کنید. و بعد یک بار فایل منیجر رو ببندید و باز کنید. خواهید دید که فایلها مخفی شدند. و البته با کلید Ctrl + H نمایش داده میشن.
به گفته لینک منبع این در nautilus هم عمل میکنه. و من الان با Thunar در Xfce هم که امتحان کردم کار میکنه.
چقدر خوب واقعا

نظرات  (۸)

very nice and great post
سوالی داشتم که یادم رفت بپرسم راهی که گفتین برای نمایش پوشه های مخفی با thunar کار میکنه ولی در مورد فایل منیجر dolphin چی آیا راهی هم برای اون داره ؟؟؟
پاسخ:
سلام. متاسفانه در این مورد اطلاعی ندارم. من هیچ وقت نتونستم با KDE ارتباط خوبی برقرار کنم و ازش استفاده نمیکنم.
سلام مدتی هست که با وبسایتتون آشنا شدم و استفاده میکنم ولی الان میخوام واقعا ازتون تشکر کنم سایت فوق العاده ای در زمینه لینوکس دارین من خودم قبلا کاربر ویندوز بودم و الان با لینوکس احساس راحتی بیشتری میکنم .
پاسخ:
سلام. ممنون از نظر لطفتون. امیدوارم با لینوکس زندگی جذاب‌تری رو تجربه کنین
این RStudio همیشه یه فولدر R درست میکرد توی هوم، نفهمیدم هم چطور میشه جاش رو عوض کرد، دستت درد نکنه اینجوری راحت شدم ازش!
پاسخ:
خواهش
great
سلام.
توی شل هم همین جوری عمل میکنه؟
آخه من یه سالی هست که فایل منیجر ندیدم اصن :D
پاسخ:
سلام. تست نکردم ولی در منبع نوشته بود با ls لیست نمیشن اون فایلها
مرسی جالب بود
پاسخ:
خواهش
واقعا عالی.
پاسخ: