لینوکس و من
یکی از آزار دهنده ترین چیزها در لینوکس از سالیان دراز مسئله Flash بوده و هست.قدیم ها که باید جون میکندی تا برای سیستم های ۶۴ بیتی نصبش کنی، الان هم که دیگه Adobe برای لینوکس توسعه اش نمیده!
از این رو فایرفاکس محترم دم به دیقه توی هر سایتی که میری میاد میگه آقا این Flash شما قدیمیه و بلاک شده،‌آپدیتش کن. بهش هم میگی نه همینو استفاده کن از فرداش دوباره همون آش و همون کاسه.
قضیه از این قراره که یه فایل از خدا بیخبری توی پوشه ی پروفایل فایرفاکس هست به نام blocklist.xml که چیزهایی که قراره بلاک بشن توی این لیست میشن و این لیست هر روز اتوماتیک دانلود میشه. بنابراین هر وقت شما به سایتی دسترسی به فلش را دادی، فردا دوباره از بین میره این اجازه شما.کاری که میکنیم اینه که میایم محتویات این فایل رو پاک میکنیم و بعد permission اون رو به حالت read only تغییر میدیم که مرورگر عزیز دیگه نتونه این فایل رو تغییر بده.
خلاص!

 su
rm /PATH/TO/blocklist.xml
touch /PATH/TO/blocklist.xml
chown -R root:root /PATH/TO/blocklist.xml
chattr +i /PATH/TO/blocklist.xml

دسته:

ترفند

کلیدواژه:

فایرفاکس

نظرات  (۲)

فلش مشکلات امنیتی زیادی داره! جدا از این که منابع سیستم رو هم میخوره و شخصا بلاکش میکنم، فکر میکنم اگر ازش استفاده میشه بهتره حتما به روز نگه داشته بشه.
پیشنهاد نمی‌کنم این کار رو انجام بدید. اینکه فایرفاکس نتونه فایل blocklist رو تغییر بده، باعث می‌شه نتونه اون رو آپدیت کنه و جلوی وب‌سایت‌ها و اکستنشن‌هایی که مشکل امنیتی دارند رو بگیره.

علاوه بر اون، فلش کلا چیز امنی نیست، و کم کم داره جایگزین می‌شه. تو ویندوز هم اگه شما اکستنشن‌های امنیتی (مثل NoScript) رو نصب کنید، به شکل پیش فرض جلوی فلش رو می‌گیره و برای فعال کردن‌اش باید به هر وب‌سایتی اجازه بدید.

وب جای امنی نیست (: و افزایش امنیت همیشه یه مقدار Overhead روی کاربر می‌گذاره.
پاسخ:
این مسائل هنوز واسه وب ایران زوده. وبی که قسمت اعظمش با فلش کار میکنه اگه نتونی راحت ازش استفاده کنی چه فایده داره. ضمنا برای کسایی که میدونن دارن چی کار میکنن و به چه وبسایت هایی سر میزنن فکر نمیکنم مشکل امنیتی خاصی پیش بیاد.