لینوکس و من

لینوکس و من

لینوکس و من

حاصل تجربیات ما از سر و کله زدن ها با لینوکس

بایگانی
گاهی پیش میاد برنامه های گرسنه ای مثل فایرفاکس و کرومیوم و یا حالا هر چیز دیگه ای not responding میشن. با Alt+F4 هم نمیشه بستشون. و بقدری مشکل ساز میشن که حتی ماوس هم به زور تکون میخوره. قبلا برای بستن پنجره هایی که دچار مشکل شده بودند گفته بودم از xkill استفاده کنیم. ولی این مستلزم این بود که دستوری اجرا بشه و ماوس شما به حالت مخصوص در بیاد و بعد شما روی پنجره مورد نظر کلیک کنید تا اون بسته بشه.
اما زمانی که ماوس هم دیگه جواب نمیده چه کار کنیم؟
از ابزار جالبی به نام xdotool میتونیم استفاده کنیم. این برنامه رو توی توزیع خودتون نصب کنید و بعد این دستور رو به عنوان یک keyboard shortcut تعریف کنید:
 
xdotool getwindowfocus windowkill
 
وقتی کلید ترکیبی این دستور رو فشار میدید، اون پنجره ای که الان روی همه است بسته میشه. امیدوارم در زمان هایی که همه چی داره روی اعصابمون راه میره مفید باشه!

نظرات  (۲)

الان دیگه یادم نیست توی xfce هم این قابلیت کی دی ای هست یا نه؟ توی kde در همچین مواقعی اجازه میده که صبر کنیم تا برنامه به حالت عادی برگرده یا درجا بکشیمش :) / راستی من cpulimit رو هم پیشنهاد میکنم چون بعضی مواقع لپ تاپم اینقد داغ میشه که خاموش میشه (بک آپ گیری یا کار با فایرفاکس) و cpulimit دیگه نمیذاره همه منابع رو بخورن و از یه حدی بالاتر برن.
پاسخ:
آره xfce هم داره. اما تا اون پنجره بیاد کلی طول میکشه.
حرکت خشنی هست ولی بدرد بخور