لینوکس و من

۳ مطلب در شهریور ۱۳۹۲ ثبت شده است

آخرین سرور های بسته های آرچ رو داشته باشید

آرچ برای بسته های خودش سیستم جالبی رو داره. به این صورت که سرورهای مختلفی در سراسر دنیا بسته های آرچ رو در خودشون دارن. بنابراین شما میتونید بهترین سرور رو از نظر سرعت پیدا کنید و در لیست mirrors بسته ها قرار بدید. همه ی این کارها با این برنامه قابل انجام هست: reflector
اول این برنامه رو نصب کنید:
sudo pacman -S reflector
بعد این دستور رو اجرا کنید تا ۱۰ تا سرور پرسرعت به ترتیب لیست بشن.

sudo reflector --verbose -l 10 -p http --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist
برای اطلاعات بیشتر به منبع مراجعه کنید.

برداشتن border فایرفاکس

در ویندوز وقتی که منوی فایرفاکس رو حذف میکنیم و maximize میکنیم، کلا titlebar حذف میشه و فضای بیشتری رو میتونیم داشته باشیم. اما در لینوکس این اتفاق نمیفته. برای همین دست به دامن پلاگین ها میشیم...
دو پلاگین رو سرچ کنید و نصب کنید:
hide caption titlebar plus
toolbar buttons
بعد تنظیمات پلاگین ...hide رو طوری بذارید که دوست دارید! و دکمه های close/minimize/maximize رو هم بردارید! و بعد بوسیله ی toolbar buttons سری این دکمه ها رو اضافه کنید. (روی یه فضای خالی روی تولبار راست کلیک کنید و customize رو بزنید.) چرا؟ چون دکمه های پلاگین اصلی میفتن روی تب‌ها اما این یکی در کنار تب‌ها قرار میگیره.

عکس زیر از فایرفاکس من هست:حتی میشه با پلاگین های دیگه ای تولبار دومی رو هم autohide کرد! البته این برای من مزاحمت ایجاد میکرد و این کار رو نکردم.

bluetooth بعد از resume در آرچ

Bluetooth بعد از resume از suspend از کار می‌افته. یعنی می‌افتاد! و در کل من دوست دارم که کلید خاموش/روشن کردن بلوتوث با وایرلس فرق داشته باشه. برای همین یه اسکریپتی ساختم که مخصوص خاموش/روشن کردن بلوتوث باشه. و البته اون کارهایی رو که لازمه تا بلوتوث بعد از resume کار کنه رو توش قرار دادم (رنگ قرمز)

#!/bin/sh

STAT=`cat /sys/class/rfkill/rfkill0/state`
      if [ "$STAT" = "1" ];
         then hciconfig hci0 down;
         else sudo rmmod btusb & sudo modprobe btusb & hciconfig hci0 up;
      fi

البته توجه داشته باشید که دستور sudo در اسکریپت وجود داره. برای اینکه دستور sudo بدون اینکه پسورد لازم باشه براش، اجرا بشه، باید یه کاری بکنید که در وبلاگم آموزش دادم. هرچند از لحاظ امنیتی ایراد داره. اما کسی با ما کاری نداره که ;)

روش دیگه ای که میتونیم انجام بدیم تا مشکل از کار افتادن بلوتوث برطرف بشه و نیازی به sudo نباشه، اینه که دستور rmmod btusb & modprobe btusb رو در systemd قرار بدیم که بعد از suspend اجرا بشه. (و طبیعتا اون عبارت قرمز رو هم از اسکریپتمون برداریم.) آموزش این کار هم دو سه تا نوشته پایین تر وجود داره.