لینوکس و من

لینوکس و من

لینوکس و من

حاصل تجربیات ما از سر و کله زدن ها با لینوکس

بایگانی
چند روز پیش در این مورد نوشتم: کمک کنید این به لینوکس بیاد: تبدیل کاراکترهای فارسی به انگلیسی
یکی از خواننده های وبلاگ اومد و گفت چند سال پیش کسی یه چیز مشابهی نوشته بود، لینکش رو در کامنت ها گذاشت و منم پیداش کردم و باهاش تماس گرفتم و ایده ام رو مطرح کردم. آقای فرود. یا f0rud
تا اینکه دیروز بود که ایشون به ایمیلم پاسخ داد و اسکریپتی رو برام فرستاده بود که دقیقا همین کار رو میکنه.

خیلی عالیه.
برای اینکه کاراکترهای فارسی ای که اشتباهی تایپ کردید به انگلیسی تبدیل کنید، این اسکریپت رو دانلود کنید. و سپس یک شورتکات کیبرد به اون اختصاص بدید.
و برای اینکه کاراکترهای انگلیسی ای که اشتباهی تایپ کردید به فارسی تبدیل کنید، این اسکریپت رو دانلود کنید. و سپس یک شورتکات کیبرد به اون اختصاص بدید.
من برای اینکه راحت باشم، Ctrl + Shift + E رو برای تبدیل به انگلیسی و Ctrl + Shift + P رو برای تبدیل به فارسی در نظر گرفتم.
حالا هر جایی که اشتباهی تایپ کرده باشم مثلا مهدعطرشپشد.هق با select کردن عبارت و فشردن کلید Ctrl + Shift + E پس از یک ثانیه عبارت خودش تبدیل میشه به معادل انگلیسیش یعنی linuxvaman.ir و من لازم نیست پاکش کنم و از اول بنویسمش.
راستی، باید xdotool ، xsel ، xclip در سیستم نصب باشند.

ممنون فرود، ممنون yakh، و ممنون جامعه ی دوست داشتنی متن باز. لینک پروژه در گیت‌هاب در قسمت متا هست.
الان باید مثل جادی بگم "چرا گنو/لینوکس رو دوست دارم"

ویرایش جدید ۹۴/۰۹/۱۴
اسکریپت قبلی یکم با حروف بزرگ انگلیسی و همچنین گرفتن shift در فارسی مشکل داشت. تا اونجایی که تونستم این موضوع رو برطرف کردم. لطفا اسکریپت های جدید رو از همون لینک های قبلی دریافت کنید.

نظرات  (۴)

چه باحال بوده این f0rud!
شورتکاتهای اسکریپت توی ترمینال هم براتون جواب میده؟

http://forum.ubuntu.ir/index.php/topic,127861
لینک بالا رو ببین!
پاسخ:
بله. کاش در متن راهنمایشان هم اشاره ای به این اسکریپت می کردند. نه فقط در متن راهنمای دخل خود اسکریپت. به هر حال، این اسکریپتی که فرود نوشته بدون مشکل کار میکنه از اول. توی ترمینال هم برای من کار میکنه. منتها عبارت قبلی پاک نمیشه، فقط عبارت ترجمه شده به انتهاش اضافه میشه.
عالیه خیلی کاربردیه. فقط برای کسی مثل من که لایوت کیبوردم فارسی بی تا هست و انگلیسی هم کورتی نیست باید از اول معادل ها رو در اسکریپت مرتب کنم.
پاسخ:
خوشحال میشیم این کار رو بکنید و به اشتراک بذارید
من اینم نصب کردم خطا می‌دادش.
xsel , xclip
پاسخ:
بله صحیح می فرمایین
حالی بدی داده به جامعه